j7zctjpg ruПедикульоз — справді незручне питання, яке однаково турбує і дітей, і батьків.

Педикульоз — це паразитування на людині комах вошей, що супроводжується свербежем і може призводити до специфічних захворювань шкіри.

Воші паразитують на людині, харчуються кров'ю людини, відкладають яйця-гниди, які приклеюють до волосся.

Педикульоз має такі прояви:

• свербіж шкіри в місці укусу воші;
  • дрібні сірувато-блакитні плями на шкірі;
  • наявність гнид у волоссі;

Від моменту зараження до перших ознак хвороби може пройти кілька тижнів.
Педикульоз можна дістати практично в будь-якому місці, де можливий тісний контакт однієї людини з іншою: в магазині, потязі чи іншому громадському транспорті і навіть у туалетах, лазнях, саунах, басейнах, спортивних роздягальнях. Більш того, воша може протягом 2 – 3 днів чекати нового господаря.
Воші не стрибають і не літають, тож заразитися ними можна лише в разі тісного контакту. Воші є облігатними паразитами, тобто можуть жити лише на людині, або нетривалий час перебувати на рушниках, одязі і постільній білизні. Та все одно — вони не сидять десь в одязі чи шафі в очікуванні на слушну нагоду перейти на людину. Тому якщо і доведеться лікувати педикульоз, то дезінфікувати дім, школу і купувати про всяк випадок в клас нові штори не потрібно.

Профілактика
Наявність педикульозу є загальною соціальною проблемою щодо здоров’я серед усіх вікових груп, особливо серед дітей шкільного віку. Оскільки воші передаються від людини до людини, важливо дотримуватись правил гігієни, не користуватись спільною білизною, не спати на одній подушці тощо.
Діагноз “педикульоз” ставлять, лише якщо знайшли хоча б одну живу вошу. Допоможе це зробити дуже щільний гребінець. Наявність гнид — яєць, прикріплених до волосини — не є причиною для такого діагнозу і не-відвідування школи чи садочку. Хоча зараз, здається, що ці заклади й так недосяжні через карантин. Гниди можуть бути нежиттєздатними або залишитися на волоссі після обробки інсектицидом на довгі місяці. Якщо бодай в однієї людини в родині знайшли вошу, лікування від педикульозу потрібно пройти всім.

Коротке волосся не запобігає появі вошей, і гоління голови теж. Тому не треба вдаватися до цих методів, особливо коли дитина хоче носити довге волосся. Лікування педикульозу ускладнене тим, що гниди є стійкими для багатьох інсектицидів, бо захищені плівкою, а дорослі особини можуть розвивати стійкість. Але терапія є.
Перша ланка — це застосування засобів з 1% перметрином. В Україні вони зареєстровані. Терапію проводять двічі, з паузою в тиждень. Рекомендують також засоби з 5% бензиловим спиртом. Їх наносять на сухе волосся і тримають 10 хвилин. Що довше волосся, то більше препарату потрібно. По мірі проходження курсу, волосся вичісують гребінцем, аби видалити за можливістю гнид.
Педикульоз трапляється з дітьми будь-яких родин. Це може трапитися з кожним і потрібно бути готовими та спокійними.

Стригти волосся не треба. Обробляти дустом помешкання теж — достатньо прання на 50 градусах і сушка волосся феном. Воші не люблять спеку (фен їх не знищить, але принаймні прибере вологу й прохолоду, в якій вони краще розмножуватимуться). Педикульоз лікується, і для цього потрібні препарати з досить вузьким спектром діючих речовин, гребінець і терпіння.